Az EP választások nyomán látványosan felborult a hazai pártok eddig jól leírható felállása. Önmeghatározásuk átalakult, választóik megváltoztak. De feltárult egy ordenáré hiány is.
Mert milyen pártok léteznek most, értékrendjük szerint?
- A Fidesz, ami korábban jobbra pozicionálta magát, majd rövid ideig a polgári vonalat is követni vélte, egyértelműen egy szociáldemokrata-liberális, centralista párt lett. Orbán Viktor maga mondta néhány nappal ezelőtt egy interjúban, hogy nagy gyűjtőpártban gondolkodik. Ezzel nincs is semmi probléma, de így szükségszerűen nem tudja jól megszólítani a jobboldalon álló szavazópolgárok egészét.
- Az MSZP vadliberális-vadkapitalista és nosztalgikusan kommunista emberekkel is rendelkezik. Célcsoportja leginkább a nyugdíjasok és a kisemberek, akiket egy-egy kedvezménnyel próbál megszerezni a következő választások erejéig. Ez a taktika kifulladóban van, és helyette (vagy mellette) nem tudnak felmutatni egy értékrendet, hogy úgy mondjam egy identitást. Jelenleg még egy karizmatikus vezéralakkal sem rendelkeznek, aki esetükben a párt maga szokott lenni.
- Harmadik erő lett a Jobbik, ami érdekes módon mind a Fidesztől jobbra, mind az MSZP-től balra állókat meg tudja szólítani. Ők képviselik a radikális jobboldalt, szavazóik pedig radikális változtatásokat igényelnek tőlük.
- AZ MDF választásról-választásra változtatja arculatát, amiben a "normalitás" hangsúlyozása talán az egyetlen biztos pont. Kicsit konzervatívnak mutatják magukat.
- A vadliberális SZDSZ éppen megszűnik, lévén az MSZP-hez hasonlóan ők is identitásukat vesztették.
- Új, fiatal liberálisok léptek elő az LMP-HP személyében, igen világos nemzeti-liberális önmeghatározással, majd meglátjuk, ez hogyan alakul.
A Jobbik azzal, hogy ilyen erőteljesen feltört, arra késztette az MSZP-t, az MDF-et és az SZDSZ-t, hogy mindannyian hozzá képest határozzák meg magukat. Ez nem is csoda, hiszen mindhárom párt arcát vesztett, egyik választásról a másikra élő formáció lett. A Jobbik miatt vesztette el a Fidesz valódi jobboldaliságát (és ezen a pártban lévő radikálisabb személyek sem változtatnak).
A Jobbiknak azonban fel kell nőnie a nagypártos focipályához. Legelszántabb támogatóiktól valószínűleg ezzel meg kell válniuk: ezek a szélsőjobboldaliak, akiknek néha a Jobbik sem elég jobboldali. Értem ezalatt azokat, akik leginkább nyilas vagy náci eszméket vallanak. Lássuk be, az ilyen eszméknek nálunk hagyományosan semmi keresnivalója, a pártpolitikában még kevésbé.
Azonban mindezek után maradt egy űr a politikai palettán. Nincsen ma Magyarországon konzervatív, polgári párt. A Fidesz már nevében sem az, az MDF tetteiben nem. Minden bizonnyal a következő választások után egy nyolc éves Fidesz-kormányzás következik, konszolidációval, gazdasági stabilizálódással. Az elején a Jobbik kontrollálni fogja a Fideszt, a második ciklusra pedig a gazdasági problémák elmúltával jelentősége csökkenni fog, mert a radikalizmus értelmét veszti. Ekkor fog igény támadni a magasztosabb, konzervatív értékek iránt (ne adj' Isten a királyság visszaállítása iránt), amikor már nem az lesz a legnagyobb probléma, hogy mit eszünk holnap. Ekkor indulhat el hazánkban egy olyan átalakulás, amivel talán megtörténhet a rendszerváltás, és lerázzuk magunkról a régről itt maradt vörös szennyet.
Utolsó kommentek