Cetinje csöndes városkája Montenegró ősi fővárosa, és ezt a fővárosi rangot a vármegyéknél nagyobb országokat ismerő látogató talán röhejesnek tarthatja. Mindenesetre a 19. századi nagyhatalmak komolyan vették, így például nagykövetségeket is nyitottak ott - a Monarchia is. A fővárosi rangot a jugoszláv időkben véglegesen Podgorica kapta meg, de ettől még Cetinje az érdekesebb számunkra.
A városba vezető főút mellett, a Vlach templom előtti kis téren áll egy emlékmű, ami az útikönyv szerint a Lovcsen-emlékmű nevet viseli. Hogy miért lenne ez a neve, az kérdés számomra, mert sok köze nincs a Lovcsenhez. Szintén az útikönyv (lesz róla még szó) írja, a szobor maga ugyanis nem árulja el, hogy a következő történetnek állít emléket: az I. világháborúban montenegróiak egy csoportja hazaindult az emigrációból, hogy harcoljon a hazájáért, de hajójukat elsüllyesztették.
A szobor talapzatának domborművei megerősítik ezt, amennyiben azok egy hajót ábrázolnak. Egyszer süllyedve...
...egyszer menetben. Felirat pedig csak egyetlenegy szerepel rajta: "24 XII 1915". Ezen már akár el is lehet indulni. Akár a KuK Kriegsmarine egyik egysége is lehetne a "ludas", bár Csonkaréti Gyorsmerülés című könyve szerint tengeralattjáró ekkor nem süllyesztett el hajót, és más eseményről sem találtam semmit. Ezen a napon viszont egy német tengeralattjáró Kréta mellett elsüllyesztette a Ville de Ciotat nevű francia gőzöst, amin 81 ember életét vesztette.1 Ez lenne a kérdéses hajó?
Ami viszont a lényeg Cetinjében, és amiről nem tudnak se a helyiek, se az útikönyvek, az az, hogy mik ezek a lövegek itt balra. Ha Cetinjében járunk, mindenképpen keressük meg őket: a XIX. századi, koronahercegi rezidencia melletti parkban találhatók, amit így biztosan nem fogunk megtalálni. Az első értelmesnek kinéző helyinek kérdő hangsúllyal szegezett "Cannons?" szóra azonban már készségesen elirányítanak oda. Én a létezésükről erről illetve erről a búvároldalról értesültem (a történet alábbi rövid leírásának forrásai is ők), bár mindkettőn helytelenül szerepel, hogy a tanácsháza, vagy a polgármesteri hivatal mellett állnának. Ez a kettő ugyanis időben eltolva, de egy épületben található, az azt körülvevő parkban viszont nincsen semmi fákon kívül. Aki nem kattintott az előbbi két linkre, annak most jön a gyógyír a hatalmas izgalomra: ezek a lövegek csak közvetetten Ferenc Józseféi, annál inkább viszont az SMS Kaiser Franz Joseph I. kiscirkálóé. A cirkáló túlélte a világháborút, és a francia megszállók használták a hadizsákmány raktáraként. Egy viharban aztán a rosszul lehorgonyzott hajó legénységével együtt hullámsírba szállt. A roncsot a jugoszláv időkben részben elbontották, két 15cm-es ágyúját pedig a lövegtoronnyal együtt Cetinjébe szállították. Mint ahogy azt az acéltól megszokhattuk, párolgás következtében mára csak a két löveg maradt...
Hamarosan véget ér a Montenegróról szóló sorozat!
1http://www.stile.coventry.ac.uk/cbs/staff/beech/ahnavy/1915.htm és http://www.theshipslist.com/ships/lines/mm.htm
Utolsó kommentek