Hazának használj!
Az Adria Rt. jelmondata
A budapesti Szabadság téren legfeljebb átrohanunk jártunkban-keltünkben, ha nagyon úri a kedvünk, akkor esetleg beülünk a tér közepén álló kávézóba. Hiába a "Belváros új főutcája", igazán nyüzsgés csak tévéostromkor van a téren. Nem is gondolnánk tehát, milyen izgalmakat rejt a tér északnyugati sarkában álló irodaház. Na nem üvegpalotára kell gondolni: ez az épület több, mint száz éves. Tengerhajózásunk emlékműve...
A kiegyezés utáni, a világháborúig töretlen, szédítő iramú fejlődés szülötte ez a ház. Tengerre szállt akkor a magyar, akkorát álmodva, amekkorát azóta se. Egészséges lelkületű ember abban az időben nem gondolhatott olyan csúfságot, hogy alig másfél évszázaddal később már csak kicsiny műanyag vitorlásokon fog magyar lobogó lengeni a világtengereken.
1880-ban tengeri hajózási vállalat született, mely végül kiemelt szerepet kapott, jogosultságot szerezve a "Magyar Királyi" előtag használatára: az Adria Magyar Királyi Tengerhajózási Rt. "A" betűs címerét az összeomlás aztán elmosta a tengerről, de Budapest szívében még megtaláljuk.
Így kihasználva az alkalmat, amíg erre lehetőség van, felfedeztem az Adria budapesti székházát. Az épület láthatóan régen nem volt felújítva, állapota ennek ellenére kielégítő. Az földszinten egy vendéglő működik, mellette fog nyílni (vagy éppen meg is nyílt már) egy másik. Ahogy a vendéglő nagyon segítőkész pincérétől megtudtam, a főbejáraton keresztül elérhető díszes belső tereket restaurálták, ezeket a tulajdonos filmforgatáshoz szokta bérbe adni, így nem is lehet oda bemenni. Nagy része üres a háznak a középső szinteken (ott korábban egy klinika üzemelt), a legfelsőket pedig lakják. Járjuk be hát a székházat!
Hajós témájú díszítések mindenütt
A díszes kovácsoltvas főbejárat kapuja (ezt felújították), fölötte az Adria címere
Bemenni nem, csak benézni lehet
Hajóorr és még egy címer a homlokzaton
Az oldalbejárat, itt tudunk bemenni
Ide jutunk, viszonylag jó karban van
Adria címeres ablak! E mellett egyébként van olyan ablak is, amire a "Banque générale de Suisse" van felírva. Ki tudja, miért? Egyébként állítólag ennek a banknak volt Klapka György is a munkatársa (persze jóval korábban).
De menjünk is feljebb! Gyönyörű, málladozva is eleganciát sugárzó lépcsőház.
Az összes emeleti folyosó fala porcelánnal volt burkolva. Ez nagyrészt most is megvan, egy ott lakó hölgy elmondása szerint a legfelsőbb emeleten a II. világháború alatt pattogzott le.
A lakásajtók mellett ilyen öntöttvas alkalmatosságok vannak a falra erősítve. Mi célt szolgálhattak?
Öntöttvas részletek. Ilyen oszlopok díszítik az üvegházat (ez az udvart ábrázoló fényképen látszik).
Végül, ellenpontként, pillantás a pincébe (itt lesz egy új vendéglő)
A fentiek a képválogatásnak csak egy részét képezik, itt van az összes:
Linkajánló:
Nem kívántam (meg nem is tudtam volna) képet adni az Adria történetéről, akit viszont érdekel, itt továbbolvashat:
- Óceánjárók Budapestről
- Hajóregiszter
- Műemlékem.hu a székházról
- Korábbi blogbejegyzésem Fiuméről, benne a fiumei Adria palotával
Utolsó kommentek