Beton és kő, vas és páncél. Izzasztó magasság és szédítő kilátás. Ezek mind a Cattaro fölött őrködő Gorazda toronyerődöt jellemzik.
A képek - nahát - kattinthatók!
Az erőd a Cattaro (azaz Kotor) városa fölött magasodó hegyvonulat egyik csúcsán található. Legkönnyebben Cattaro felől is közelíthető meg: a várost és Tivatot összekötő alagút Tivat felőli oldalán egy keskeny út vezet felfelé, Dub falu felé. Mielőtt elérnénk Dubot, tovább kell mennünk felfelé, a hegytető felé. A szerpentines úton haladva egyszer csak elérjük azt az elágazást, ahol tábla is jelzi, hogy a Gorazda jobbra van. Innen egy autóval is tökéletesen járható kavicsos út az erőd bejáratához visz minket.
Nahát-típusú közbeszúrás
A Pallas Nagy Lexikona szerint volt Szarajevó közelében egy Gorazda nevű település, ami a Teleki grófi család "ősi fészke". Ez talán megegyezik a mai Gorazdéval?
A Gorazda azon kevés erődök közé tartozik, ahol még a kapu is megvani. Rajta egyébként egy Titot éltető felirat díszeleg...
1886-ban fejeződött be az erőd építése, de 1915-ig némileg modernizálták. Ekkor többek között az itt a kapu fölött is látható megfigyelőállásokat építettek rá a falakra.
Hihetetlen módon a fém ablakok egy része is megmaradt. A kép közepén, fönt látható egy szintén 1915-ös megfigyelőbunker teteje (ez az erőd két szárnyának egyikén található, a páncéltoronnyal egy magasságban), ez az északi oldali, ami az első képen baloldalt látható. A rajta álló teodolit pedig annak köszönhető, hogy a tetején lévő fém korongot geodéziai mérőpontnak használják.
Az erőd azért toronyerőd, mert központi eleme egy nagyméretű páncél lövegtorony. Ez Gruson-típusú, két ágyúnak adott helyet. Ezen az oldalon (ami a krakkói I. világháborús erődé) megtalálható a torony (vagy páncélkupola) metszeti rajza. Ez az oldal azt írja, hogy a toronyban két 15cm-es löveget lehet elhelyezni, ezzel szemben ez a weblap pedig azt, hogy azok 12cm-esek voltak. Sajnos nem tudtam felmenni a kupolába, az odavezető lépcső ugyanis részben hiányzik, a linkelt lapon viszont van egy kép a belsejéről.
A torony mellett egy kis páncél megfigyelőkupola található. Talán egy találat következtében az ennek oldalát védő beton hiányzik, így láthatóvá vált a páncél szerkezet. Ezen a lapon az egyik képen ez jól megfigyelhető, illetve vannak felvételek a kupola belsejéből is. A felirat tanúsága szerint a Skoda művek készítette 1896-ban.
Ez a kép látható a toronyból, középen a tivati öböl (előtérben a tivati repülőtér). A torony lövegnyílásaival a hegyek felé van fordítva, a nyílások pedig be vannak betonozva.
Hasonlóan, ez a kilátás az erőd tetejéről. A baloldali földnyelv legtávolabbi végén található az Arza torony.
Ez az eszköz már az erőd belsejében található, a közvetlenül a torony alatti helyiségben. Talán lőszerlift lehetett.
Ez pedig egy sötét folyosó az erőd belsejében, tovább vezet lefelé. Az erődbejárás egyik alapszabálya, amit már Przemyslben megtanultam: mindig legyen nálad elemlámpa! Természetesen erre nem gondoltam, így - hasonlóan Przemyslhez - itt sem jártam be a földalatti folyosókat. A képen látható az eleje...
Bejárva az erőd külső fala menti kazamatákat ilyen páncél félkupolákkal (?) védett tüzelőállásokat találunk. Jól megfigyelhetők a lőrés alatt azok a sínek, amin a löveget egy szögtartományban forgathatták, illetve a falban a löveg rögzítésére szolgáló veretek. Ebben az állásban a már linkelt weboldal leírása szerint egy 12cm kaliberű ágyú állhatott.
A Gorazdában egyébként már sokkal kevesebb volt a szemét, mint a többi erődben, talán meglehetősen eldugott elhelyezkedésének köszönhetően.
Ezen a Lovcsenre felvezető útról készült képen valamelyest madártávlatból lehet megszemlélni az erőd elhelyezkedését és szerkezetét. A legjobb erre mégis a Google Earth-ben megtekinthető műholdkép. Az erődsorozat első bejegyzésében linkelt kmz-fájlt a szoftverrel megnyitva könnyedén megtalálhatjuk a Gorazdát, mivel be van jelölve, sok más cattarói erődhöz hasonlóan.
Utolsó kommentek